Přeskočit na obsah
Domů » Vánoce a zase ty návštěvy!

Vánoce a zase ty návštěvy!

silaintrovertu.cz

Pro mě osobně vždy Vánoce byly jedním z nejoblíbenějších období v roce. Bavilo mě nakupování dárků pro mou rodinu a mé blízké. Během roku jsem si vždy pečlivě zaznamenávala, co by jim udělalo radost nebo co přímo chtějí.

Většinou byli mí blízcí s mým výběrem dárků spokojení. Pro mě však bylo vždy hlavní, že jsem viděla, že z mého dárku mají radost. A ještě více mě u srdce zahřálo, když jsem viděla, že mají můj dárek někde vystavený během roku, když jsem k nim přišla například na neohlášenou návštěvu.

Co mám ráda na Vánocích

Také na Vánocích miluji, když si s mými přáteli uspořádáme vánoční večírek, kde společně popíjíme svařák, k tomu pojídáme vánoční cukroví a posloucháme vánoční písničky. Už několik let si také předáváme navzájem dárky. Nejedná se nutně vždy o nějaké velké darování, někdy stačí jen drobnost a druhý člověk má už jen radost z toho, že jste si na něj vzpomněli.

Samozřejmě nesmí chybět vánoční filmy. U nás je populární dnes již legendární vánoční film Grinch. Přijde mi, že čím víc jsem starší tím více se této postavě podobám. Dřív jako malá jsem měla Vánoce ráda bezpodmínečně. Užívala jsem si veškerou atmosféru, která je s nimi spojena. To, jak zazvoní zvoneček, když jdu s rodinou a mými blízkými k vánočnímu stromečku. Typická vánoční jídla – kapra s bramborovým salátem, cukroví a koláče. Nasávala jsem atmosféru na vánočních trzích, poslouchala vánoční koledy a pochutnávala si na vánočních dobrotách a punči.

I vztah k Vánocům se mění

Postupně se můj postup změnil. Někdy v období po střední škole se období krátce před Vánoci neslo spíše ve znamení povinností a dotáhnutí nezbytných úkolů. Na vysoké škole jsem si toto období již naplno neužívala a měla jsem ho spojené spíš se stresem ze zápočtů a předtermínů zkoušek. Někdy mě zamrzelo, že si již nemohu naplno užívat vánoční atmosféru, chodit na trhy, zabývat se nákupem dárků a shánět vánoční výzdobu. Díky tomuhle období jsem si však uvědomila, že když člověk něco chce, tak ať už si to uvědomuje nebo ne, tak vždy musí něco obětovat. V životě vždy bývá něco na za něco. Někdy oběti bývají větší, někdy menší. Záleží vždy na nás, co jsme ochotni obětovat a zda nám to za to doopravdy stojí.

Vánoční návštěvy

S obdobím Vánoc jsou spojené návštěvy a vánoční setkávání. Na Vánocích jsem měla nejvíce ráda to, že v tomto období se lidé více sblíží a bývají k sobě alespoň na první pohled tolerantnější a ohleduplnější. Většina lidí si v tomto období i uvědomí, jaké věci jsou nejdůležitější – zdraví, štěstí, spokojenost, přítomnost a trávení času s našimi blízkými. Každý člověk může mít tyto hodnoty trochu jiné. Nicméně věřím, že plno lidí má ty hlavní hodnoty stejné.

Jako malá jsem si návštěvy užívala. Když jste malí, tak se vás lidi kolem snaží v tomto období, co nejvíce potěšit a vytvořit kolem pohádkovou vánoční atmosféru. Nejraději jsem měla vždy to, jak mě svítily oči radostí, když jsem se blížila k vánočnímu stromečku, jak mě naši natáčeli a fotili, abych měla na tyto okamžiky vzpomínky. A jak jsem slavila druhý den Vánoce u mé babičky s dědou, kteří pro mě měli připravený stromeček a hromadou dárků a další spoustou vánočních dobrot. Ráda jsem poslouchala, když se bavili dospělí a vyprávěli své historky a příběhy, přišlo mi to neskutečně zajímavé.

Jak vnímám čas Vánoc

Postupem času se můj přístup k návštěvám i Vánocům proměnil. Už jsem na Vánocích neviděla jen to hezké, ale i tu odvrácenou stranu. Jak se lidé snaží, aby to u nich vypadalo krásně, a stresují se několik týdnů dopředu, aby byla dokonalá výzdoba, dokonale uklizeno, aby zapůsobili na lidi, kteří je ani nemají rádi a oni je také ne. Také se pro mě některé Vánoce stávaly komplikovanější z hlediska návštěv, někdy jsem neměla potřebu se s návštěvami bavit o nepodstatných věcech. Chtěla jsem mít alespoň chvíli klidu, strávit Vánoce v pohodě a v klidu jen se svými blízkými. I když to nebylo vždy snadné, snažila jsem se Vánoce vždy užít a najít si na nich vždy něco hezkého.

Je jasné, že v průběhu života se náš přístup k tomuto období může měnit. Jinak ho vnímáme jako děti, pak jako teenageři, mladí dospělí, poté jako rodiče či senioři. Nicméně věřím, že v každém období našeho života si každý na nich můžeme nalézt to, co máme rádi a co nás v tomto období naplňuje.

Přeji Vám všem abyste období před Vánoci prožili v klidu a uvědomili si, co je skutečně důležité a nezabývali se věcmi, kterými nemusíte. Užijte si naplno také vánoční svátky a zbytek roku se svými blízkými, kteří vás mají rádi, váži si vás a dokáží vám vykouzlit úsměv na tváři.

Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte inspirovat další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *