Přeskočit na obsah
Domů » Time management pro introverty

Time management pro introverty

Síla introvertů

Neznám snad nikoho, kdo by v dnešní době neřešil čas. Nebo ještě jinak – jeho věčný “nedostatek”, efektivní plánování, či dokonce celkový time management, se snahou skloubit všechny ty povinnosti, role, pracovní i osobní život.

Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že práce s časem může být odlišná pro introverty a extroverty? Že ne vše, co se v time managementu učí, je vhodné aplikovat na introvertní typ člověka? 

V tomto článku se podíváme na strategie a tipy, jak efektivně spravovat svůj čas a dosahovat svých cílů, aniž byste museli opouštět svou introvertní povahu. Time management může být totiž pro introverty výzvou, zároveň také klíčem k odemknutí plného potenciálu. 

Čas na soustředěnou práci

Svůj pracovní den začněte časovým blokem vyhrazeným pro hlubokou soustředěnou práci. Předem si naplánujte, jakou činností tento čas naplníte. Ideálně takovou, která vás posune vpřed k vašim cílům. Neplánujte si na ráno schůzky a velké porady. Mohly by vás vyčerpat a vy tak přijdete o energii, kterou byste mohli směřovat tam, kde chcete vidět posun a růst. 

Čas ve skupině lidí střídejte s chvilkami o samotě

Čeká vás událost nebo delší pracovní schůzka s velkým počtem lidí? Využijte přestávky a pauzy pro sebe, najděte si tiché místo, a dobijte své baterky o samotě. Obzvlášť pokud jde o celodenní událost. Stačí chvilka koncentrovaného zklidnění mysli a propojení sám se sebou, např. pomocí dechu. Máte-li během týdne hodně schůzek nebo jsou různě „rozházené“, naplánujte si alespoň jeden den v týdnu úplně bez schůzek.  

Síla prostředí 

Jako introverti můžeme být více citliví na prostředí, ve kterém se pohybujeme a pracujeme. Pokud je pro nás nějakým způsobem rušivé, a to nemusí být jen okolními zvuky, ale také naším vlastním rozptýlením, či myšlenkami, nebudeme v takovém případě efektivní a bude nás to vyčerpávat. Uzpůsobte si proto prostředí tak, aby vás nic nerušilo a dobře se vám pracovalo. Zbavte se nepořádku okolo, minimalizujte rozptylující věci, a pokud bojujete s hlukem, jednoduše si pořiďte sluchátka.

Poznejte sami sebe

Znát sám sebe, je základním stavebním kamenem pro pochopení, jak v dnešní době nežít v nedostatku času. Vědět, co vás vyčerpává a co dobíjí, pak můžete využít při plánování svého času. 

Využívejte své silné stránky, právě jako je plánování, struktura, pečlivost, připravenost, atd. Buďte si ale také vědomi toho, že v každém extrému se i silné stránky stávají slabými. Pečlivost nenechte dojít do perfekcionismu, kdy naopak začnete činností trávit až příliš času, a v touze po dokonalosti ji budete mít tendenci prokrastinovat, či dokonce nedotahovat. 

Využijte rozvážnost a přemýšlivost, ale ve chvíli, kdy začnete pozorovat až přílišné přemýšlení o tom, co je priorita, pak je to opět signál toho, že se vaše silná stránka mění ve slabou a sebere vám drahocenný čas. 

Znát sám sebe vám také pomůže při nastavování si svých hranic. Protože jasně budete vědět, co vás vyčerpává a co je tudíž za hranou, přes kterou nechcete jít. 

Naplánujte si “me time”

Tzv. me time, neboli čas pro sebe, je must-have každého introverta. A nemusí to být jen čas na relax, ale také např. na osobní rozvoj. Využijte např. journaling (volné psaní), reflektujte svůj uplynulý týden nebo popřemýšlejte, jak vůbec vypadá váš ideální týden z hlediska času (pro sebe i sociální interakci). Nebojte se komunikovat čas pro sebe i pokud právě prožíváte specifické životní období. Příkladem může být péče o někoho blízkého, či mateřství. Vždy se dá během dne najít alespoň malá chvíle, kdy můžete pomocí mindfulness technik dobít své introvertní baterky.

Pryč s chaosem

Vytvořte si funkční systém pro efektivní organizaci a plánování úkolů. Zbavíte se tak chaosu, který vás příliš vyčerpává. Osobně doporučuji skvělý systém GTD (Getting things done, od Davida Allena, v ČJ: Mít vše hotovo). 

Čistá hlava před spaním

Honí se vám večer v hlavě ještě tuna dalších myšlenek? Vyhraďte si před spaním čas pro zklidnění mysli i těla. Meditace, poslouchání knihy, či dechové techniky vám v tomhle ohledu skvěle poslouží. Tato časová investice se vám brzy mnohonásobně vrátí. 

Závěr

Je nesmírně důležité porozumět vlastní povaze, pochopit jak fungujeme, co je naší přirozeností a kde až přespříliš vydáváme svou energii, a stojí nás to pak mnoho zbytečného času navíc. Nesnažte se měnit sami sebe, jen abyste se vyrovnali extrovertním povahám, namísto srovnávání se inspirujte, hledejte své vlastní cesty. Plánujte, ale nezapomeňte, že plány nejsou dogma. Udávají nám směr k cíli, avšak i směr se může změnit, pokud se tak rozhodnete nebo dokonce změníte svůj cíl.

Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte inspirovat další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *