Přeskočit na obsah
Domů » Období mezi Vánoci, Silvestrem a Novým rokem…

Období mezi Vánoci, Silvestrem a Novým rokem…

Přijde mi, že tohle období je v každém roce mimořádné. Každý člověk si na něm určitě najde to své. Někteří lidé si berou na tohle období dovolenou a vrací se do práce až první týden v lednu. Jiní musejí pracovat i v tomto období, někteří bohužel i na Štědrý den či na svátky.

Čas Vánoc, čas pohody

Ze mě osobně spadl stres, který jsem před Vánoci a během Vánoc pociťovala, i když jsem si toto období opravdu užila. Baví mě nakupování dárků pro mé blízké, rozdávání dárků a když vidím, že moji blízcí mají z mých dárků opravdovou radost a že je i během roku využijí a neskončí někde pohozené ve skříni či v odpadkovém koši. Užila jsem si i setkání i návštěvy, kterých bylo v období Vánoc spousta, více než normálně. Chvílemi to pro mě bylo jako pro správného introverta vyčerpávající. Ale společný čas jsem si vždy náramně užila. Ať už se jednalo o setkání se známými na vánočních trzích, vánoční večírek či jen posezení v klidu domova. Nicméně jsem byla ráda, když jsem měla toto období již za sebou. Nedovedu si představit, že by trvalo třeba několik týdnů či měsíců. Přijde mi to nejlepší tak, jak to mám teď.

Bilancování nad uplynulým rokem

Jakmile ze mě spadla úleva z vánočního shonu, užívala jsem pohádek, klidu a pohody. Po pár dnech se ve mně však něco hnulo a objevily se myšlenky spojené s ukončením starého roku a přivítáním roku nového. Nejdříve jsem měla samé pozitivní myšlenky, spojené s tím, co mohu v roce 2024 všechno dokázat, jaké nové lidi mohu poznat, jakým směrem se mohu ubrat, jaké všechny nové věci vyzkouším. Možná také nakonec potkám opravdovou lásku.

Tyhle myšlenky však zase rychle opadly a vystřídaly je myšlenky negativní. Navrátila jsem se k bilancování roku 2023 a došla jsem k tomu, že tento rok byl pro mě opravdu náročný, jelikož u všech životních oblastí jsem si prošla těžkými zkouškami a jsem ráda, že jsem to vůbec vše zvládla a ustála. Moc energie tedy ke konci roku nemám a uvědomila jsem si, že se musím starat hlavně o sebe a své zdraví, spokojenost a být konečně trochu sobec. Doplnit energii, nesnažit se všem zavděčit a jít si svou cestou, začít žít doopravdy svůj život. V tomto roce jsem totiž dostala mnoho cenných lekcí, které mi otevřely oči a některé byly velice překvapivé a velmi mě to bolelo. Zjistila jsem však, že ať se mi stane v životě cokoliv těžkého, že jsem schopná to překonat a jít dál, i když to není někdy vůbec snadné.

Zvolnit a jen být

Vím, že koncem roku se lidé předhánějí v novoročních předsevzetích a bilancují situace z minulého roku. Může to tak snadno vyvolat dojem, jak se mají někteří lidé fajn oproti mně, není to však pravda. Každý z nás vedeme svůj boj a nikdy nevíme, co se děje v životě toho druhého. A i ten na první pohled nejšťastnější člověk se může ve skrytu duše trápit, jen například nechce druhým lidem přidělávat starosti, a tak se dál snaží být nad věcí a být ten tahoun za každou cenu. Takto to však bohužel nejde do nekonečna.

Je v pořádku občas jen být, odpočívat, nehnat se za dokonalostí a perfektními výkony. Stačí jít dopředu jen malými krůčky a je naprosto v pořádku, že občas spadneme a vrátíme se zpátky o spoustu kroků. Nicméně nejsme ve stejné situaci, jelikož jsme získali zkušenosti, které, když si z nich vezmeme to správné ponaučení, pro nás mohou být velmi přínosné.

Dávám sebe na první místo

Sama jsem v tomto roce zažila dost pádů a rozpadly se mi věci, o kterých jsem si myslela, že tu se mnou budou navždy. Chvílemi mě to neskutečně bolelo. Ale dokázala jsem se zase odrazit a hledat cestu. Snažím se na sobě neustále pracovat a být k sobě vlídnější a shovívavější. K druhým lidem jsem to vždy nějak dokázala, ale k sobě jsem byla nadmíru kritická.

Proto je mým hlavním předsevzetím pro rok 2024: Být k sobě vlídnější, shovívavější, dát sebe na první místo, být trochu větší sobec a myslet hlavně na sebe a svůj vnitřní klid. Nechci se za ničím hnát, ani dosahovat velikých úspěchů. Stačí mi ty drobné radosti a maličkosti, které mi už teď zlepšují den. Snažím se žít teď a tady. Jsem zvědavá, kam mě ten nový rok zavede, jaké lidi potkám, jaké situace zažiju a jak se zase po lidské stránce vyvinu. Už si nechci nic moc plánovat, chci se nechat jen tak životem unášet a nechat se překvapit, co si pro mě připravil. Nechci už brát věci na sílu a snažit se za každé situace dokázat, jak jsem nad věcí. Je v pořádku cítit se občas na nic. Stejně tak je v pořádku si nechat pomoc a promluvit si se svými blízkými o tom, co nás trápí.

Pouštím to, co už nefunguje

Někdy si říkám, že oproti ostatním lidem toho mám v životě málo. Není to však pravda. Když se vrátím zpátky v čase, kdy jsem byla dítě, nikdy jsem nevěřila, že budu mít, co mám teď. Proto si toho, co teď mám, neskutečně vážím. A snažím se dělat to nejlepší pro to, aby mi to vydrželo.

Nicméně vím, že se nedají udržet na sílu vztahy, když to ti druzí necítí tak jako my. Nemá cenu do nějakého vztahu dát veškerou svoji energii a čas, když ten druhý pak pro nás není schopný udělat ani minimum. Je důležité, abychom kolem sebe měli zdravé vztahy, aby si nás naši blízcí vážili a brali nás takové, jací ve skutečnosti jsme, s veškerými našimi přednostmi i nedostatky. A pokud nás tak neberou, tak nemají v našem životě bohužel, co dělat. A my to musíme zkrátka přijmout, jelikož změny k životu patří. A někdy nás mohou dovést k těm nejlepším věcem, jen se nesmíme bát vkročit do neznáma a musíme se těm novým věcem poddat a smířit se s tím procesem.

Jdu odvážně dál

Také netuším, kam mě nový rok 2024 zavede, co mě v něm čeká. Nicméně vím, že to nevzdám, budu bojovat, ať se děje cokoliv. Vyplatí se bojovat sám za sebe, ať už je to v jakékoliv životní oblasti či životním období. Vyplatí se bojovat za život, který jsme si pro sebe vysnili a pracovat na sobě, na svém seberozvoji. Věřím, že práce na sobě se nám vrátí několikrát. I když to ze začátku rozhodně není snadné a někdy je to dost náročné. Stojí to za to, vím to z vlastní zkušenosti.

Přeji všem do nového roku, hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. Ať ho prožijete s lidmi, které máte rádi a na kterých vám záleží. Stejně tak kterým záleží na vás a vaší spokojenosti a na tom, abyste byli v životě šťastní. Takoví lidé jsou nedocenitelní.

Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte inspirovat další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *