Přeskočit na obsah
Domů » Charakteristika introvertů

Charakteristika introvertů

Síla introvertů, blog pro introverty a o introvertech

Než se dostaneme k samotným přednostem introvertů. Bylo by na úvod dobré zmínit, že i introverti mají společnosti, co nabídnout. I když někdy bývají jejich dobré vlastnosti přehlíženy.

Velkou předností je určitě to, že většina introvertů se nad problémy více zamýšlejí. Jsou schopni problémy důkladně analyzovat, přemýšlet o nich a vyvozovat několik řešení. Nevýhodou je však, že introverti mohou mít často sklony k přílišnému přemýšlení. Proto je podle mě důležitá rovnováha. Je dobré o věcech přemýšlet, vědět z jakých možností mám na výběr, zároveň však vědět, kdy je dobré přestat myslet a zkrátka vypnout.

Jelikož introverti se mohou snadnou přesytit okolním světem a společností. A poté potřebují v klidu, o samotě dobýt baterky pomocí činností, které jim pomáhají. Ať už se jedná o poslech hudby, hraní her, čtení, procházky apod. Každému člověku vyhovuje něco jiného. Poté jsou schopni zase trávit čas se svou rodinou a se svými blízkými.

Samota, nebo osamělost?

Předností introvertů je tedy i trávení času o samotě. Introverti nepotřebují, aby s nimi pořád někdo byl, bavil se s nimi, dohlížel na ně. Jsou schopni kvalitně trávit čas sami se sebou a užívat si to. Ve společnosti správných lidí, dokáže být introvert dobrým společníkem, dokáže se otevřít a být ukecaný. V novém prostředí je spíše zdrženlivější a důkladně si jej analyzuje, než je připraven se novým lidem otevřít a než vstřebá změnu. To nemusí být nutně na škodu. Jelikož díky pozorování si introvert může všimnout věcí, kteří ostatní lidé nevidí. Vnímá gesta, pohledy lidí, jak se lidé navzájem k sobě chovají, jejich emoce apod.

Introverti zpravidla bývají dobří posluchači. Umějí své přátelé či rodinné příslušníky vyslechnout, podpořit je, případně sdělit jejich názory na daný problém. Také pokládají vhodné otázky, které pomohou se přiblížit danému problému hlouběji. Případně vhodně rozvinout dané téma pomocí kladených otázek.

Zpravidla introverti mívají méně přátel či známých. Nicméně jejich vztahy bývají často kvalitní a hluboké. Dovedou pak se svými přáteli či známými vést nekonečné debaty na témata, která je zajímají. Většinou nemívají rádi povrchní vztahy. A s rozhovory jdou rádi více do hloubky.

Právě díky svým povahovým vlastnostem se mohou introverti uplatnit i v mnoha profesích, například jako spisovatelé, účetní, redaktoři, psychologové nebo terapeuti.

A jak to mám já?

Nyní bych ráda přiblížila, jak to mám ve svém životě já osobně. Obecně se chovám v novém kolektivu zdrženlivěji. Nicméně, pokud se mezi danými lidmi cítím dobře, dokážu komunikovat hned ze začátku. Pokud ne, trvá mi různou dobu, než se otevřu. Někdy potřebuji více času. Vyhovuje mi spíše menší kolektiv. Řekla bych, že jsem se naučila už lépe komunikovat a dovedu vést krátké rozhovory i s neznámými lidmi. Nicméně je pro mě důležité, aby lidé, kteří považuji za své blízké se mnou sdíleli podobné hodnoty, respektovali mou povahu a měli podobné zájmy. S lidmi, kteří jsou mi blízcí dokážu vést dlouhé rozhovory, filozofovat na jakékoliv téma, a i mluvit o tématech vážných i humorných.

Mám ráda, když se svými přáteli zajdu na dobré jídlo do restaurace, popovídáme si v kavárně nebo třeba zajdeme spolu na drink. Jsem za to ráda, jelikož v jejich přítomnosti není občasné ticho divné. Spíš nás ještě více spojuje. Také ráda trávím čas venku a obecně v přírodě. Jelikož mi to dobíjí a posiluje. 

Domnívám se, že jsem přemýšlivá. Někdy mívám sklony až k nadměrnému přemýšlení. Zároveň se však domnívám, že je to i silná stránka, jelikož se na problémy dokážu podívat z více perspektiv a nalézt i tak více řešení. Někdy je to naopak na škodu, jelikož očekávám, že pořád mohu nalézt efektivnější řešení, než jsem nalezla doposud.

Čtení a zase čtení

Mým velkým koníčkem je také četba. Mám ráda knihy různých žánrů a díky své představivosti si dokážu daný příběh a situace z něj živě představit. Proto pro ně není dobré chodit příliš často do knihkupectví, jelikož si pak z této návštěvy přinesu vždy nějakou novinku. Nicméně potřeba čtení mi trochu přešla na vysoké škole, neboť studium zahrnovalo četbu několika skript, různých článků a řešení případových studiím. Nicméně se ke své zálibě vždy ráda vracím. A čtu, co mě v danou chvíli nejvíce zajímá.

Řekla bych, že jsou ve mně dvě stránky – tvůrčí a analytická, neboť mě baví četba. A od mala si jen tak pro zábavu maluji, píši různé básničky a příběhy. Nicméně ve mně převažuje spíš ta analytická stránka, jelikož jsem se rozhodla pro studium ekonomie. Jelikož mě tato problematika zajímala, i když to nebylo vždy snadné a musela jsem překonat několik překážek. Někdy jsem i váhala, zda je to pro mě to pravé. Nakonec jsem si uvědomila, že to tak mělo nejspíš být a že jsem se rozhodla správně. Domnívám se, že vše se děje z nějakého důvodu a někdy je dobré nad věcmi tolik nepřemýšlet. Někdy si stačí užívat jen přítomnosti a věřit, že nakonec vše dobře dopadne. I když to možná v tu danou chvíli tak nevypadá. Tak vše se v životě děje z nějaké důvodu. A je jen na nás, co si z daných životních zkoušek a situací odneseme.

Na závěr je dobré tedy dodat, že introverti jsou důležitou součástí naší společnosti, jejich povahové vlastnosti se mohou dobře uplatnit v některých profesích, jsou dobrými posluchači, umějí důkladně analyzovat problémy a vymyslet jejich řešení a také dovedou kvalitně trávit čas o samotě. Určitě Vás napadnou i další skvělé vlastnosti a stránky introvertů v tomto článku bylo uvedeno pouze několik příkladů.

Mili Štětinová

Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte inspirovat další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *